Szalunek, znany także jako deskowanie to rodzaj konstrukcji stosowanej podczas wylewania elementów – najczęściej betonowych. Są to m.in. ławy fundamentowe czy też stropy. Jego obecność sprawia, że kompozyt w trakcie zastygania nie rozlewa się poza wyznaczony obszar. Zapewnienie stabilności deskowania jest kluczowe dla powodzenia realizowanej inwestycji. Koniecznie zajrzyj więc niżej i sprawdź, co umacnia szalunek. Dzięki temu wylewka okaże się zgodna z założeniami projektu.
Umocnienie szalunku – dlaczego jest niezbędne?
Szalunek to rodzaj konstrukcji – tymczasowej bądź trwałej – która powstała z zamiarem nadania kompozytowi pożądanego kształtu i wymiarów. W przeciwnym razie mieszanka mogłaby się rozjechać pod naporem. Wskutek tego zastygając, przybrałaby zupełnie inną formę niż była projektowana. Błąd ten poskutkowałby wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mogłoby dojść m.in. do niestabilności wznoszonej konstrukcji, co znacząco zagraża bezpieczeństwu.
To właśnie dlatego deskowanie powinno być sztywne i bardzo wytrzymałe. Przyrost parcia mieszanki betonowej bywa bowiem bardzo szybki. Musisz mieć zatem pewność, że konstrukcja jest stabilna i będzie w stanie to wytrzymać. Jak więc ją wzmocnić?
Co umacnia szalunek?
Aby dowiedzieć się, co umacnia szalunek, należy przeanalizować proces jego wznoszenia. Zacznijmy od tradycyjnej formy deskowania. Otóż po dokonaniu niezbędnych wykopów, przystępuje się do ustawienia deskowania na ich dnie. Najczęściej wykorzystuje się do tego deski sosnowe. Należy przy tym pamiętać, że rozstaw ścianek deskowania powinien odpowiadać szerokości ław i analogicznie wysokość ścianek wysokości ław. Zasadę tę stosuje się zarówno do ław, jak i ścian, czy też stropów. Pozwala ona bowiem wykonać zwarty i mocny szalunek zgodny z projektem.
Deskowanie mocowane jest podłużnie po wewnętrznej stronie do wbitych wcześniej słupków drewnianych, których rolą jest stabilizacja konstrukcji. W celu jej dodatkowego wzmocnienia wzmacnia się je podporami. Przeciwległe ścianki deskowania spinane są też drutem bądź poprzecznymi deskami. Zaleca się także zastosowanie zacisków szalunkowych bądź inaczej żabek szalunkowych. Są to elementy łączące, które umieszcza się na krawędziach płyt szalunkowych w celu ich spięcia na określoną odległość.
Wzmocnienie szalunku wykonanego modułowym systemem desek szalunkowych
Chociaż deskowanie z udziałem desek drewnianych to nadal popularna metoda, warto przyjrzeć się też innym – nowoczesnym – rozwiązaniom. Jednym z nich jest nasz modułowy system desek szalunkowych. Więcej informacji na temat tej metody deskowania znajdziesz na naszej stronie. Jej istotną zaletą jest możliwość uzyskania dodatkowego wzmocnienia zbrojeń. Konstrukcja wykonywana jest bowiem z elementów stalowych, przy czym jej montaż jest naprawdę prosty.
Istotą tej technologii jest wykorzystanie ramki montażowej, którą łączy się z elementami zbrojeń i umieszcza w osiach fundamentowych. Tak przygotowane zbrojenie mocowane jest poprzez kotwy. Następnie umieszcza się w nich deski szalunkowe, które zaczepiane są o elementy montażowe. Łączy się je poprzez drut wiązałkowy. Aby stworzyć zwarty i stabilny szalunek – tak jak w przypadku tradycyjnego deskowania – konieczne jest jego wzmocnienie. Przed przystąpieniem do wylewania betonu zaleca się więc wykonać podsypkę z piasku na ¾ wysokości deski. Można także wykorzystać klamry spinające z prętów stalowych.