Ile desek na szalunki fundamentu będzie Ci potrzebne?

Stawianie fundamentów, znamionujące początek prac budowlanych, bywa stresujące zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. W stresie natomiast nietrudno popełnić błędy szacunkowe związane z potrzebną ilością materiałów – np. ile desek na szalunki będzie konieczne? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie deski i w ile się zaopatrzyć.

Jak powstaje fundament? Czym jest szalunek?

Jeśli wizytowałeś kiedyś plac budowy na bardzo wczesnym etapie, zapewne zauważyłeś, że fundament nie jest konstruowany tak jak mur – ze względu na stosunkową płynność betonu nie jest możliwe stawianie go bezpośrednio na podłożu, bez żadnych dodatkowych elementów. Konieczne jest zastosowanie pewnego rodzaju formy, dzięki której beton nie wyleje się, ale przyjmie pożądany, zgodny z projektem kształt. Ta forma to szalunek; wykonuje się ją zwykle z desek, płyt OSB lub sklejki o niskiej jakości, jednak – mimo swoich wad – zdecydowanie najpopularniejsze są deski.

Jakie deski wybrać na fundament?

Pojawia się zatem pytanie jak dobrać odpowiednie deski (a następnie ile desek na szalunki kupić, jednak o tym za chwilę). Najczęściej wybór pada na sosnowe, co nie dziwi – drewno sosnowe jest powszechnie dostępne, a zatem też tanie, a sama sosna rośnie stosunkowo szybko i, co najważniejsze, na ogół prosto, dzięki czemu z jednego pnia można uzyskać dużą ilość długich desek. Wybierając materiał na szalunek zwróć uwagę na to, by nie był pokrzywiony (schnące drewno lubi się wyginać), a także aby był pozbawiony wad konstrukcyjnych (np. sęków, czy pęknięć), które zdecydowanie osłabiają deski, zmniejszając ich użyteczność lub wręcz wykluczając z zastosowań budowlanych. Zadbaj o to, by deski miały około 1÷1 ¼” grubości; szerokość nie jest kluczowa, jednak często zaleca się 10÷15 cm.

Jak oszacować ile desek na szalunki fundamentu zużyjesz?

A zatem w ile desek na szalunki fundamentu powinieneś się zaopatrzyć? Wszystko zależy od tego, jak duży stawiasz dom. Spójrz na plan i policz sumaryczną długość fundamentu (L). Następnie sprawdź jego wysokość (H) – dobrze zrobisz, wybierając deski takiej szerokości (h), by H/h było dzieleniem bez reszty (np. w przypadku fundamentu o H = 45 cm możesz użyć desek o h = 10 cm lub 15 cm, ponieważ obie te liczby są dzielnikami H). W takim wypadku dzieląc łączną powierzchnię boków fundamentu (2LH, bowiem należy wziąć pod uwagę obie strony) przez szerokość deski (h) otrzymasz ilość metrów bieżących desek potrzebnych na szalunki (l):

l = 2LH/h

(przykładowo: L = 500 m, H = 0.5 m, h = 0.1 m, zatem l = 2∙500 m ∙ 0.5 m / 0.1 m = 500 m. Uwaga: zawsze używaj jednostek układu SI). Ile to metrów sześciennych (V)? W obliczeniach należy uwzględnić jeszcze grubość deski (d). Powyższy przykład dla d = 1” = 2.54 cm da wynik:

V = 2LHd = 2∙50 m ∙ 0.5 m ∙ 0.0254 m = 1.27 m3,

pamiętaj jednak, że to jest obliczenie na styk, które nie uwzględnia końcówek fundamentów ani nieuchronnej konieczności wykonywania docinek, z których pozostają odpady – szacując ile desek na szalunki potrzebujesz, zawsze do tak uzyskanego wyniku dorzuć 15÷20%.

Zastąp deski drewniane naszą deską szalunkową!

Drewno jednak ma swoje wady – na ogół nie wiesz, jaka jest jego wilgotność, zatem może się skrzywić i spękać oczekując na fundament; transport tak dużej ilości desek bywa kłopotliwy ze względu na ich rozmiar i masę; nie zawsze też wiadomo co zrobić z nimi kiedy szalunki zostaną już ściągnięte. Jest jednak alternatywa – możesz skorzystać z naszego modułowego systemu desek szalunkowych opartego o foliowane konstrukcje metalowe. Montujesz je bezpośrednio do zbrojenia fundamentu, a następnie obsypujesz z zewnątrz piaskiem do ¾ wysokości – i gotowe. Nie potrzebujesz ich już zdejmować – będą służyły jako warstwa izolująca fundament od wilgoci. Nie martw się o transport – są kompaktowe i poręczne. Nie pytaj więc ile drewnianych desek na szalunki kupić, ale ile desek z naszej oferty przygotować. 

 • OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

  OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

  montaż w jeden dzień

 • SZYBKA DOSTAWA

  SZYBKA DOSTAWA

  kurierem na drugi dzień

 • ZROBISZ SAM

  ZROBISZTO SAM

  prosty montaż

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl