Stawiasz samodzielnie fundament i chciałbyś dowiedzieć się, jakie deski do szalunku wybrać, aby utrzymały beton? A może poszukujesz informacji o tym, czym w ogóle jest szalunek? Albo słyszałeś o metodach przyjaźniejszych dla środowiska lub zapewniających dodatkowe cechy fundamentom i chcesz wiedzieć jakie deski do szalunku są w nich wykorzystywane? Odpowiadamy.
Czym jest szalunek i kiedy go robić?
Szalunek najczęściej spotykany jest na placach budowy, jednak nie oznacza to, że nie mogłeś spotkać go gdzieś indziej. Postawienia szalunku niejednokrotnie wymagają np. konstrukcje ogrodowe. O czym mowa? W pewnych sytuacjach będziesz potrzebował uformować blok betonu w konkretny kształt – może to być zawarty w planie fundament, czy choćby dodatkowy schodek po obniżeniu terenu wokół tarasu. Ponieważ beton jest pierwotnie substancją płynną, jedynym sposobem na zmuszenie go do pozostania w miejscu jest ograniczenie przestrzeni tak, by nie mógł się z niej wylać. Konstrukcja, która ogranicza beton do czasu wyschnięcia (a zatem stwardnienia), to właśnie szalunek.
Konieczność stabilizacji szalunku
Beton jest substancją o dużej gęstości, co oznacza, że już niewielka jego ilość jest ciężka. W formie płynnej zatem, zanim zastygnie i się utwardzi, będzie napierał na szalunek z dużą siłą – jeśli konstrukcja okaże się za słaba, pęknie, a beton wyleje się. W związku z tym pamiętaj, że ważne jest jakie deski do szalunku zostaną użyte, jak będą wzmocnione i połączone ze sobą – ostatecznie konstrukcja będzie tak mocna jak jej najsłabszy element. Jedną z metod wzmacniania jej jest usypanie z piasku wałów po zewnętrznej stronie, które częściowo przejmą zadanie stabilizacji, inną – wlewanie betonu partiami, oczekując, by poprzednia warstwa trochę się usztywniła.
Jakie deski do szalunku będą odpowiednie?
Pozostaje pytanie – jakie deski do szalunku wybrać? Najczęściej używane są standardowe deski drewniane oraz płyty OSB lub niskojakościowe sklejki. W przypadku desek pojawia się podstawowy problem związany z ich własnościami – drewno lubi się krzywić; w przypadku szalunku dopuszczalne jest użycie tylko prostych elementów, więc poddaj swoje deski dokładnej inspekcji nim ich użyjesz. Zwróć ponadto uwagę na to, by nie miały uszkodzeń – łatwo może bowiem dojść do pęknięcia w osłabionych miejscach pod obciążeniem betonu. Zwykle najtańsze są deski sosnowe, calowe lub 1 ¼” i na ogół takie wystarczają.
Dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnych desek szalunkowych?
Istnieje jednak alternatywa dla tradycyjnych, drewnianych szalunków. Oferowany przez nas system szalunkowy, opatentowany zarówno w Polsce, jak i w UE, jest modułowy: składa się z desek szalunkowych nietypowej konstrukcji oraz ramek szalunkowych. Ramki przymocujesz drutem lub przyspawasz do zbrojenia, a na nich umocujesz deski – foliowe prostokąty o metalowym szkielecie. Tak przygotowana konstrukcja, obsypana do ¾ wysokości piaskiem, nie tylko posłuży za szalunek, ale również może np. stanowić izolację przeciwwilgotnościową fundamentu, czy dodatkowe jego wzmocnienie. Ponadto, jest ekologicznym odpowiednikiem tradycyjnego fundamentu – jakie deski do szalunku bowiem da się wykorzystać bez wcześniejszej wycinki drzew..?