Kiedy można zdjąć szalunki z fundamentów?

Fundament jest jedną z pierwszych prac wykonywanych podczas stawiania budynku. Oprawiony w szalunek musi jednak odczekać wymagany czas. Kiedy można bezpiecznie zdjąć szalunki? Czy na pewno trzeba o tym pamiętać?

Szalowanie fundamentu – na czym polega i co ma na celu?

Wiesz na pewno, że fundament jest bardzo ważnym elementem każdego budynku - m.in. chroni go przed uszkodzeniami, wilgocią i utratą ciepła. Co więcej, zapewnia jego stabilność. Czy możliwe jest wzniesienie domu lub innego budynku bez fundamentu? Nie. Jeśli dokonasz wykopów, obniżając lokalnie poziom gruntu na powierzchni nieco większej niż zajmować będzie budynek, nie wylejesz betonu w taki sposób, żeby nie rozlał się po całej dostępnej przestrzeni. Potrzebna jest konstrukcja przypominająca koryto. Wciąż jeszcze najczęstszym sposobem na przygotowanie go jest wykorzystanie desek (zwłaszcza sosnowych). Dlaczego? Otóż są one stosunkowo łatwo dostępne i nie łączą się z betonem. To ważne, ponieważ w pewnym momencie deski należy usunąć, pozostawiając samodzielny fundament. 

Od czego zależy kiedy można zdjąć szalunki?

Czas, jaki należy zostawić fundamentom przed rozszalowaniem, to czas, który pozostawiony jest betonowi na związanie. Fundament jest z zasady szeroki, zatem proces ten siłą rzeczy musi trochę potrwać. Kiedy zatem można zdjąć szalunki? Przyjmuje się, że w sprzyjających warunkach (i na sprzyjającej glebie – do terenów gliniastych i podmokłych trzeba doliczyć kilka tygodni) nawet po tygodniu lub dwóch – wtedy już beton powinien osiągnąć wymagane minimum 70% swojej finalnej twardości. Trzeba jednak pamiętać, że zależnie od użytego cementu i dodatkowych czynników, czas ten może wydłużyć się nawet kilkakrotnie. Ostatecznie najbezpieczniej aby decyzję podjął ktoś o wymaganych kwalifikacjach – inspektor nadzoru lub kierownik budowy, który obejrzy nie tylko sam fundament, ale także sprawdzi stabilność gruntu wokół jego ścian w kontekście ewentualnego poluzowania i pod kątem ryzyka obsunięć.

Temperatura – wpływ pór roku

Na to, kiedy można zdjąć szalunki niebagatelny wpływ ma temperatura. Im niższa, tym wolniej beton dojrzewa, w związku z czym w miesiącach zimowych należy uzbroić się w cierpliwość. Czas potrzebny na wystarczające do rozszalowania związanie betonu może wówczas wynosić nawet półtora miesiąca.

Pielęgnacja – zadbaj o swoje fundamenty

Jeśli zależy Ci na czasie, odpowiednio zadbaj o swoje fundamenty. Regularne polewanie ich wodą zarówno przyspieszy moment zdjęcia szalunków, jak i wesprze parametry techniczne betonu. Chroń go przed słońcem, którego nadmiar powodować będzie odparowanie wody – dobrze sprawdzi się np. przykrywanie folią.

Kiedy można zdjąć szalunki? Czy w ogóle trzeba to zrobić? 

Wydaje się, że w ciągu tych długich tygodni wiele czynników może kusić, by deski szalunku po prostu zasypać i nigdy ich nie wyjmować – przyspieszyłoby to przecież prace. Niestety, drewno nie jest zbyt stabilnym surowcem, w ziemi by zgniło i fundament stałby w końcu w grząskim gruncie. Jest jednak rozwiązanie alternatywne – oferowany przez nas system szalunkowy, składający się z metalowych ramek i desek szalunkowych w formie rozpostartej na metalowym szkielecie folii. Jego użycie jest proste – wystarczy przyspawać ramkę do zbrojenia fundamentu, a następnie obłożyć brzegi naszymi deskami. Konstrukcję od razu wzmacnia się ziemią, by nie zniszczył jej wlewany beton. Dzięki temu nie tylko możesz zaoszczędzić czas pomijając rozszalowanie (nasze deski zostają tam na stałe) oraz zasypując fundament wcześniej, ale jednocześnie nakładasz na niego warstwę hydroizolacyjną.

 • OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

  OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

  montaż w jeden dzień

 • SZYBKA DOSTAWA

  SZYBKA DOSTAWA

  kurierem na drugi dzień

 • ZROBISZ SAM

  ZROBISZTO SAM

  prosty montaż

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl