Jak obliczyć, ile betonu ?
Jak obliczyć, ile betonu będzie potrzebne?

Każdy budynek - zarówno jednorodzinny, jak i o innym charakterze - wymaga wylania fundamentów. W ten sposób gwarantujemy doskonałą trwałość inwestycji. Do wykonania fundamentów potrzebne jest zastosowanie odpowiedniej klasy betonu. Dzięki temu budynek będzie spełniał wszystkie normy techniczne.

Jak obliczyć, ile betonu będzie potrzebne?

Zanim przejdziemy do podjęcia decyzji, jaki beton na fundamenty okaże się najlepszy, warto wcześniej dowiedzieć się, ile tego materiału będziemy ostatecznie potrzebować. W internecie znajdziemy wiele różnych pomocnych wskazówek do wykonania wyliczeń. Wśród nich znajdują się również gotowe kalkulatory.

Chcąc wyliczyć, ile betonu na fundamenty, wcześniej musimy ustalić formę, jaką zamierzamy wykonać. Popularnym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa. W tym celu przemnażamy przez siebie aż trzy wartości, do których zalicza się szerokość, długość oraz głębokość ławy fundamentowej. W ten sposób uzyskamy wartość w metrach sześciennych.

Natomiast chcąc się dowiedzieć, ile betonu na fundamenty potrzebujemy, a dokładniej na ławy fundamentowe, obliczenia mogą wydawać się bardziej skomplikowane. W tym przypadku do wyliczenia ilości betonu potrzebne są takie parametry jak szerokość, długość, głębokość oraz grubość ławy. Wyliczenia również wskażą na to, ile będziemy potrzebowali metrów sześciennych betonu na ławy fundamentowe.

Do samodzielnego wyliczenia są to wystarczające informacje, by dowiedzieć się, ile dokładnie potrzebujemy betonu. Możemy na samym początku wziąć pod uwagę wyłącznie trzy pierwsze dane, by wyliczyć objętość, jak przy płycie fundamentowej. Następnie wystarczy wyliczyć objętość wolnej przestrzeni znajdującej się w ławach fundamentowych, by następnie odjąć od siebie te dwie wartości.

Klasy betonu

Zarówno na ławy fundamentowe, jak i również płytę fundamentową wymagane jest zastosowanie odpowiedniej klasy betonu. Materiał powinien wyróżniać się wysoką wytrzymałością na ściskanie. Dlatego sprawdzi się w tym przypadku klasa betonu na fundament B20. Jest to w tej chwili najpopularniejszy typ betonu stosowany przy tego typu konstrukcjach. Współczesnym odpowiednikiem jest klasa betonu na fundament C16/20.

Wytrzymałość na ściskanie poszczególnych klas betonu określa norma PN-EN 206:2014. To właśnie dlatego beton na fundamenty powinien posiadać wytrzymałość na ściskanie o wartości minimum 20MPa. Wybierając konkretny cement, by utworzyć beton na fundamenty, należy zwrócić uwagę także na pozostałe parametry. Do nich zalicza się klasa konsystencji o wartości wynoszącej przynajmniej S3, a także klasa ekspozycji. Ten drugi parametr według normy dla fundamentów, zalecany jest na poziomie XC2.

Klasa konsystencji informuje nas o optymalnej gęstości, którą uzyskamy gdy wymieszamy cement z pozostałymi składnikami. Natomiast zdecydowanie rzadziej przywiązujemy uwagę do klasy ekspozycji, która w szczególnie narażonych na czynniki zewnętrzne i atmosferycznych budynkach, odgrywa bardzo dużą rolę.

Koszt betonu na fundamenty jest uzależniony od kilku różnych czynników. Do nich zalicza się między innymi to, czy sami będziemy przygotowywać mieszankę betonową, czy zamawiać gotowy beton z betoniarni. Jeżeli decydujemy się na samodzielny wyrób mieszanki betonowej, to na pewno kluczową rolę odgrywa cement, na jaki się zdecydujemy.

W tym przypadku cena betonu jest uzależniona od klasy cementu. Średni koszt betonu na fundamenty przy użyciu cementu klasy B20, będzie wahał się od 9,00 zł za 25 kg opakowanie cementu. Natomiast stosując cement klasy B25, cena betonu wzrośnie o ok. 3 zł na 25-kilogramowych opakowaniach cementu. To przyczynia się do różnicy w cenie o ok. 120 zł na tonie cementu.

Decydując się na gotowy beton, koszt betonu na fundamenty jest wyliczany według metrów sześciennych. Średnia cena betonu klasy B25 waha się w przedziale od 300 do 340 zł/m3. Natomiast w przypadku betonu klasy B20, cena betonu waha się już od 235 zł/m3. Jak widać cena betonu różnych klas, różni się przede wszystkim w zależności od tego, czy zamówimy gotową mieszankę, czy zdecydujemy się na jej samodzielny wyrób.

 • OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

  OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

  montaż w jeden dzień

 • SZYBKA DOSTAWA

  SZYBKA DOSTAWA

  kurierem na drugi dzień

 • ZROBISZ SAM

  ZROBISZTO SAM

  prosty montaż

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl