Podpowiadamy, jak zrobić szalunek i o czym należy pamiętać

Planujesz budowę ogrodzenia, a może musisz przygotować fundamenty pod Twój przyszły dom? W takim razie pamiętaj, że bardzo ważne jest wykonanie porządnego szalunku. Co to takiego i jak się go robi? O czym trzeba wiedzieć? Wyjaśniamy!

Czym dokładnie jest szalunek?

Chcesz wiedzieć, czym tak dokładnie jest szalunek? Otóż nazywamy tak rodzaj tymczasowej konstrukcji, zazwyczaj drewnianej, która służy do nadania kształtu mieszance betonowej. Dzięki temu możliwe jest wzniesienie różnego rodzaju budowli. Co ważne, istnieją różne rodzaje szalunków. Wyróżniamy m.in. szalunki ścienne, stropowe czy do wykopów.

Warto także wiedzieć, że gdy beton się zwiąże, szalunek zazwyczaj zostaje usunięty. Szalunki przesuwne lub ślizgowe można jednak przesunąć na inne miejsce i w ten sposób ponownie użyć. Czasami wykonuje się także szalunek tracony, który na stałe jest mocowany do betonowych elementów.

Dlaczego szalunek jest taki ważny?

Zastanawiasz się, dlaczego szalunek jest aż tak ważny? Musisz wiedzieć, iż przede wszystkim zapewnia on trwałość oraz stabilność całej konstrukcji. Wynika to przede wszystkim z możliwości równomiernego rozłożenia betonu. Co więcej, szalunek zabezpiecza beton przed wilgocią, która mogłaby go osłabiać, a nawet spowodować pęknięcia. Poza tym dzięki szalunkowi precyzyjnie i estetycznie ukształtujesz fundamenty, co wpłynie na wygląd całej budowli.

Jak zrobić szalunek – poradnik krok po kroku

Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić szalunek? Dobra wiadomość jest taka, że to stosunkowo proste czynności, z którymi niemal każdy może sobie poradzić. Oczywiście w razie wątpliwości warto poprosić kogoś o pomoc, gdyż wiesz już, jak duże znaczenie ma poprawnie wykonany szalunek.

Przygotowanie do wykonania szalunku

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że do wykonania szalunku nie można przystąpić od tak, z marszu. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim musisz zebrać potrzebne materiały i narzędzia. Do zrobienia szalunku najczęściej wykorzystywane są drewniane deski, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak o tym, że powinny one być odpowiednio zaimpregnowane. Co ciekawe, do szalunku dobrze sprawdza się drewno sosnowe, które nie wiąże się z betonem, więc łatwo je później usunąć.

Oprócz tego przydadzą Ci się m.in. paliki, wkręty, sznurki. Ważne jest też zgromadzenie wysokiej jakości narzędzi. Oprócz klasycznej łopaty potrzebna może być także wiertnica. Zaopatrz się również we wkrętarkę i wiertarkę.

Zanim wykonasz szalunek, zadbaj o precyzyjny projekt. Przede wszystkim musisz dokładnie określić, jakie fundamenty planujesz zrobić. Kluczowe jest głównie to, jaka ma być ich głębokość, kształt i pod jaką konstrukcję są potrzebne. Zwróć uwagę także na poziom przemarzania gruntu. Przed rozpoczęciem właściwej pracy, wytycz przebieg fundamentów i położenie słupków. Możesz zaznaczyć to przy użyciu sznurków.

Kopanie dołu pod szalunek

Istotnym etapem wykonywania szalunku jest wykopanie dołu o wymiarach, które zostały wcześniej określone w projekcie. Co ważne, szalunek powinien mieć takie same wymiary jak fundamenty. W przypadku, gdy nie potrzebujesz dużego i głębokiego dołu, możesz wykopać go ręcznie. Bez wątpienia jednak warto użyć profesjonalnego sprzętu. Zadbaj o to, aby dno znajdowało się niżej niż granica przemarzania podłoża. W przypadku, gdy będzie ono luźne, przyda Ci się folia zabezpieczająca przed osuwaniem. Szczególnie głęboki dół jest potrzebny, gdy na danym terenie dominuje gleba ilasta albo torfowa. Zasadę tę należy zastosować również do rejonów znajdujących się nieopodal zbiorników wodnych czy cieków.

Deskowanie i zbrojenie szalunku

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić szalunek, musisz uważnie zapoznać się z ostatnim etapem, czyli deskowaniem. Gdy Twój wykop będzie miał już pożądane wymiary, będziesz mógł zabrać się do dalszej pracy. Pamiętaj, aby się nie spieszyć i umieszczać deski prostopadle do podłoża. Zadbaj przede wszystkim o to, aby kłaść je równo. Materiał umieszczaj najpierw wzdłuż ścian wykopu i wzmacniaj je podporami. Dzięki temu podczas wylewki nie dojdzie do wygięcia desek. Warto także do ich górnych części przymocować specjalne listwy zabezpieczające, najlepiej betonowe. Jeśli natomiast chodzi o wysokość szalunku, powinien on sięgać do górnej krawędzi fundamentów.

Kiedy można usunąć szalunek?

Wiesz, jak zrobić szalunek, ale zastanawiasz się, w jakim momencie należy go usunąć? Przede wszystkim musisz pamiętać, że powinno to nastąpić dopiero po całkowitym związaniu betonu. Czas ten może być oczywiście różny w zależności m.in. od parametrów mieszanki czy warunków atmosferycznych. Zazwyczaj beton schnie około 10-14 dni, ale nie jest to regułą. Warto mieć świadomość tego, że przedwczesne usunięcie szalunku może przyczynić się do nieprawidłowości w dalszej konstrukcji. Istnieje ryzyko, że będzie ona bardzo niestabilna.

Jak widać, wykonanie szalunku jest istotnym etapem budowy trwałych fundamentów. Jeśli skorzystasz z naszych rad, na pewno zrobisz go poprawnie, a Twoja konstrukcja będzie stabilna, estetyczna i bezpieczna.

  • OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

    OSZCZĘDZASZ CZAS I PIENIĄDZE

    montaż w jeden dzień

  • SZYBKA DOSTAWA

    SZYBKA DOSTAWA

    kurierem na drugi dzień

  • ZROBISZ SAM

    ZROBISZTO SAM

    prosty montaż

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl